Internet

Az Internet számítógépes hálózatok összessége, amely több millió számítógépet köt össze a világon. A saját számítógépünk is ennek a hálózatnak a része, amikor kapcsolatba vagyunk az Internettel. Állandóan változó és bővülő, kimeríthetetlen adatforrásként szolgál. Az Internet az 1960-as években született meg, és azóta egyre gyorsabban növekszik. Igazi nagy robbanás a felhasználók számat illetően a kilencvenes években történt, napjainkban emberek milliói használják, a kereskedelmi és oktatási intézmények alkalmazottaitól az egyéni felhasználókig. A legkülönfélébb adatok megtekintésére nyílik lehetőség.

Ahhoz hogy a számítógépünket össze tudjuk kötni az Internettel, szükségünk van egy modemre (a számítógép a modem segítségével tud telefonálni), egy telefonvonalra és elő kell fizetni egy Internet szolgáltatónál (Provider), pl. Eunet, Adanet stb. Az Internet szolgáltatótól kapunk, pontosabban választhatunk egy felhasználói nevet és egy jelszót, valamint egy telefonszámot. Ezt a számot kell felhívni a számítógépünkkel és megadni a nevünket és a jelszavunkat. Ha sikerül kapcsolatot teremtenünk, akkor a tálca jobb szélén két kis számítógép ikonja lesz látható.

Ma már léteznek olyan emeltdíjas telefonszámok is, ahol nem muszáj előfizetni, hanem az Internetezés díja is a telefonszámlánkon lesz felszámolva. Ilyen telefonszámok pl. 041/512-512, 041/521-521 stb.

Egyre inkább terjed a drótnélküli internetezés, ami sokkal gyorsabb és jobb minőségű kapcsolatot tud biztosítani a telefonos-modemes internetezéstől. Nincs szükség telefonra és mégis napi 24 órás internet elérést biztosít.

WWW

A Windows része a manapság leginkább használt Internetező program az Internet Explorer. Ez egy úgynevezett böngésző program, amivel az Internetes honlapokat (Web oldalak) tudjuk nézegetni. Ehhez először kapcsolatot kell teremtenünk az Internettel, majd az Internet Explorer Cím mezőjébe be kell írni, vagy a mező végén a nyílra kattintva ki kell jelölni a listán a meglátogatni kívánt oldal címét majd nyomjuk le az ENTER billentyűt.

Ezután, attól függően, hogy milyen gyors az Internetes kapcsolatunk, hosszabb vagy rövidebb várakozás után elolvashatjuk, megnézhetjük a kért oldalt. Az aktuális lapot hasonlóan tudjuk menteni a számítógépünkre, mint a többi dokumentumunkat. Válasszuk a Fájl menü Mentés fájlként parancsát. Kattintsunk duplán arra a mappára, ahová a lapot menteni szeretnénk. Adjunk a lapnak nevet a Fájlnév mezőben, majd kattintsunk a Mentés gombra. Tudnunk kell, hogy Web oldal mentésekor egy .htm kiterjesztésű file és egy új mappa kerül a lemezünkre, amely mappába az oldalon szereplő képek kerülnek.

Oldalak letöltése közben célszerű, az időnk mind gazdaságosabb kihasználása végett több, ablakot is nyitni, amelyekben más-más oldalt tölthetünk „egyszerre” le. Új ablakot a File menü Új ablak (New Window) parancsával tudunk nyitni a legegyszerűbben.

A honlapokon álltalába úgynevezett linkeket, hivatkozásokat találhatunk. A hivatkozás lehet kép vagy színesen megjelenő (általában aláhúzott) szöveg. Könnyen kideríthetjük, hogy a lap valamely eleme hivatkozás-e, ha az egér mutatóját fölé állítjuk. Ha a mutató kézfejjé változik, az elem hivatkozás. Erre kattintva egy új oldalra juthatunk, majd innét ismét tovább állhatunk az itt található hivatkozásokra kattintva. Ezt nevezik Internetes szörfözésnek. Ha az előző lapra szeretnénk visszatérni, kattintsunk az eszköztár Vissza (Back) gombjára. Ilyenkor az Előre (Forward) gombbal tudunk „vissza” térni az utolsó oldalhoz. Akár több oldalt is vissza tudunk így ugrani, de ha már jócskán elbarangoltunk és vissza szeretnénk térni egy valamivel előbb meglátogatott oldalra akkor az Előzmények (History) gombra kattintva az ablakunk jobb oldalán megnyílik a nemrégiben meglátogatott oldalak listája. Kattintsunk arra a lapra, melyre ugrani szeretnénk. A kezdőlap az az oldal amit az Internet Explorer elindításkor mindig megpróbál betölteni. Ha szörfözés közben vissza szeretnénk ugrani erre a kiinduló pontunkra, akkor kattintsunk az eszköztár Kezdőlap gombjára. Mindenkinek előbb-utóbb kialakulnak a kedvenc honlapjai. Ha ezeket rendszeresen látogatjuk, akkor érdemes őket felvenni a Kedvencek listájába. Álljunk arra a lapra, amelyet a kedvenc lapokhoz szeretnénk hozzáadni. Kattintsunk az eszköztár Kedvencek gombjára. A baloldalon megjelenik a kedvenc Web lapjaink címe. A Hozzáadás a Kedvencekhez parancsra kattintva az aktuális oldal is felvevődik ebbe a listába. A jövőben elég lesz csak ebben a listában rákattintani a meglátogatni kívánt oldal nevére és nem kell minden egyes alkalommal beírni az oldal teljes címét. A kedvenc lapokat, a könnyebb áttekinthetőség érdekében, csoportokba (mappákba) rendezhetjük.

Keresés az Interneten

Több olyan Web oldalt is találhatunk az Interneten amely segít bizonyos szavak szerint végig keresni az Internetet. Eredményül felsorolják az összes olyan Web oldalt ahol ez a keresett szó szerepel. Manapság a legnépszerűbb és messze a legjobb kereső oldal a www.google.com Web oldal. A fő oldalon elég beírni a keresett szót és néhány másodperc múlva meg is kapjuk azoknak a Web oldalaknak a listáját (és néhány mondatot az oldalról), amelyekben szerepel ez a szó. A listáról kiválasztott Web oldalra elég egyszer rákattintani és már jön is a keresett oldal.

Persze vannak más kereső oldalak is a Google mellett: Yahoo! - www.yahoo.com; AltaVista - www.altavista.com; Ask Jeeves - www.ask.com; AlltheWeb - www.alltheweb.com; Excite - www.excite.com; Lycos Search - www.lycos.com; Dogpile - www.dogpile.com; Hotbot - www.hotbot.com

Portálok

Ha Internetezni akarunk, de nem tudunk Web címeket, akkor érdemes először egy úgynevezett portálra ellátogatni. Ezek szintén Web oldalak, amelyek más Web oldalak címeit tartalmazzák különböző feltételek szerint csoportosítva. Ezek közül tudunk, érdeklődésünk szerint, választani. Néhány portál címe: www.webmania.hu, www.startlap.hu, www.ink.hu. Ha egy ilyen lapot teszünk kezdőlapnak, akkor mindig ezzel a lappal indítjuk az Internet Explorert.

E-mail (Elektronikus levél)

Ha egy Internet szolgáltatónál előfizetünk, kapunk tőle egy e-mail címet és egy postaládát. Erre a címre, ebbe a postaládába fogjuk kapni az Internetről a leveleket. Illetve erről a címről tudunk mi leveleket küldeni másoknak az e-mail címére. Címünk valahogy így fog kinézni „felhasználóinevünk@internetszolgáltatónk”. Például ha a felhasználói nevünk HAKAPESZI, és az ADANETnél fizettünk elő az Internetre akkor az e-mail címünk hakapeszi@adanet.co.yu.

A legnépszerűbb levelező program a Microsoft Outlook, de sokan használnak más levelező programot is. A Windows beépített levelező programja az Outlook Express, de sokan használják az Eudora vagy az Incredimail levelező programot

Az Internet Explorerből is el tudjuk indítani a kedvenc levelező programunkat az eszköztár, posta gombjára kattintva, de ugyan úgy, mint a többi programot, indíthatjuk a Start gomb Programok menüjéből.

A legtöbb levelező program indításakor az a levélkiszolgálóhoz kapcsolódik, bejelentkezik e-mail fiókunkra, és minden új levelet letölt a Beérkezett üzenetek mappába és ezt úgy 10-15 percenként megismétli. Ha ez az automatizmus ki van kapcsolva akkor a Küldés / Fogadás gombra kattintva ellenőrizhetjük a postaládánkat. Üzeneteink között más mappába történő áthelyezéssel vagy törléssel tarthatunk rendet. Ha valamely levelet el akarjuk olvasni akkor az üzenetlistán kattintsunk duplán az üzenetre, hogy azt külön ablakban tekintsük meg. Leveleink tartalmazhatnak csatolt fájlokat is. Ezeket megnyitni úgy tudjuk, ha megnyitjuk a levelet amelyhez  csatolva van a fájl és itt kettőt kattintunk a fájl ikonjára. Egy fájl-melléklet mentéséhez kattintsunk a Fájl menüre és válasszuk a Mellékletek mentése parancsot.

A legtöbb levelező program lehetővé teszi az új üzenetek érkezésének automatikus ellenőrzését. Az Outlook Express programban ezt a Levél menüben a Beállítások parancsánál tudjuk be és ki kapcsolni. Az Olvasás lapon pipáljuk ki a következő jelölőnégyzetet: Új üzenet keresése x percenként. Adjuk meg, milyen gyakran szeretnénk, hogy az Internet Mail ellenőrizze az új üzeneteket. Ez persze csak addig működik, amíg megvan a kapcsolatunk az Internettel és fut az Internet Mail program. Ha egy régi üzenetet ki akarunk törölni.

Az üzenetlistán kattintsunk a törölni kívánt üzenetre és a  Fájl menüben válasszuk a Törlés parancsot. Egy üzenet törlésének visszavonásához nyissuk meg a Törölt elemek mappát, majd az üzenetet másoljuk a Beérkezett üzenetek vagy más mappába.

Levél küldéséhez válasszuk az Új üzenet (New Message) parancsot. A Címzett (To...) mezőbe írjuk be a címzett e-mail címét. Ha másolatokat is akarunk küldeni több szemelynek, írjuk be minden címzett e-mail nevét a Másolatot kap (Cc...) mezőbe, a neveket pontosvesszővel elválasztva. A Tárgy (Subject) mezőbe írjuk be az üzenet tárgyát. Ezután az alsó fehér mezőbe írjuk be az üzenetet. A Fájl menüben kattintsunk az Üzenet küldése (Send Message) parancsra. Ahhoz, hogy egy fájlt is elküldjünk üzenetünkkel együtt, kattintsunk a Beszúrás menüre, válasszuk a Fájlmelléklet parancsot, majd kattintsunk duplán az elküldeni kívánt fájlra. Ha levelünkkel válaszolni akarunk egy beérkezett levélre akkor a legjobb ha megnyitjuk azt az üzenetet, amelyikre válaszolni szeretnénk, és kattintsunk a Válasz a feladónak parancsra. Ha másoknak is szeretnénk elküldeni az üzenetet, írjuk be az összes címzett e-mail nevét a Másolatot kap mezőbe, a neveket pontosvesszővel (;) elválasztva. Gépeljük be a válaszunkat. A fájl menüben kattintsunk az Üzenet küldése parancsra.

Készíthetünk magunknak címjegyzéket is, ahol le lesz írva az ismerősök e-mail címe. Ehhez a Fájl menüben kattintsunk a Címjegyzék parancsra. A Címjegyzék ablakban kattintsunk Az Új kapcsolat gombra, aztán írjuk be a levelezőpartner keresztnevét, vezetéknevét és e-mail nevét. Egy kapott e-mail küldőjét is a címjegyzékhez adhatjuk. Nyissuk meg az üzenetet, kattintsunk a jobb oldali egérgombbal a névre, majd kattintsunk a Felvétel a címjegyzékbe lehetőségre. Ezek után ha levelet írunk egy címjegyzékben szereplő levelezőpartnernek nem kell kézzel beírni az e-mail címet, hanem a kimenő üzenet ablakában válasszuk a Címzettek kiválasztása parancsot és válasszuk ki a kívánt nevet.