Sajátgép (My Computer)

SajátgépMivel a memória a számítógép kikapcsolása után elveszti a tartalmát, külső memória egységekre van szükségünk, mint például a merevlemez, hajlékony lemez stb. Ezeken a külső memória egységeken az adatainkat fájlokba tartjuk. Egy fájl tartalma lehet egy levél (vagy több), egy könyv, egy kép, egy program vagy más adat. Azt hogy milyen típusú fájlról van szó a kiterjesztéséből tudjuk (a fájl neve után ponttal elválasztott három betű). A leggyakrabban használt kiterjesztések  .TXT – egyszerű szöveg, .DOC – megformázott szöveg, .BMP – kép, .JPG – tömörített kép, .EXE – program stb. Mivel a hard diszkünkön rengeteg fájl található a fájlokat mappákba () csoportosíthatjuk, hogy könnyebben dolgozhassunk velük. A Sajátgép (My Computer ) abban segít, hogy a gépünkön található összes fájlhoz egyetlen helyről hozzáférhessünk. A Sajátgép (My Computer ) ikonra kétszer kattintva megnyílik az ablakja. Ezt követően annak a külső memória egységnek az ikonjára kell duplán kattintanunk, amelyben keresni, beállítani, szerkeszteni akarunk. Itt aztán a mappákat és fájlokat találunk. Ha kettőt kattintunk egy fájlra, akkor a fájl kiterjesztése alapján a gép meghatározza, hogy milyen típusú fájlról van szó és elindítja azt a programot, amellyel ezt a dokumentumot meg tudja nyitni (pl. ha a fájl típusa .TXT akkor a Jegyzettömb (Notepad) programot indítja el és ennek a programnak a segítségével nyitja meg a fájlt). Ha kettős kattintással belépünk egy mappába, akkor az ablakban azután ennek a mappának a tartalma látszik, amely szintén mappákból és fájlokból állhat.

Windows Intéző (Windows Explorer)

A Windows Intéző vagy Windows Explorer segítségével tudjuk kezelni a fájljainkat valamint szinte mindent megtudhatunk a számítógépünkről. Tulajdonképpen ugyan arra használjuk, mint a My Computert, csak itt sokkal kényelmesebben tudunk dolgozni. A Windows Explorert a Start menüből indíthatjuk el (de ha gyakran használjuk - ami valószínű -, akkor parancsikonját kitehetjük az asztalra). Az ablak két részre osztódik. A bal oldali mezőben fa struktúrára emlékeztető rendszerben a számítógép valamennyi külső memória egysége megtalálható valamint itt van a Control Panel ikonja is ha valamilyen beállítást akarunk végezni, de itt van a Lomtárunk is stb. A bal oldalon egy-egy mappa előtt + vagy - jel látható. Ezek jelzik, hogy az adott mappán belül találhatóak újabb almappák. A + jelre kattintva megnézhetjük, hogy mi van a mappába a - jelre kattintva pedig becsukódik a mappa tartalma. Ha további mappa már nincs benne, akkor a + vagy - jel nem látható. A jobb oldali ablakrészben annak a mappának a tartalma látható, amelyik a bal oldalon ki van választva. A zárt mappákat úgy tudjuk megnyitni, hogy duplán kattintunk rá (ezt megtehetjük a bal és a jobb ablakrészben is). Ekkor a mappa jele nyitottra változik. Ha a nyitott mappára újfent kétszer rákattintunk, akkor bezárul. A fájlok ikonja mindig utal a fájl típusára. A fájlok sorrendjét a View menü pontján belül tudjuk megadni (név, típus, mértet és dátum szerint). Ha a részletek szerinti megjelenítést választjuk, akkor a jobb oldali ablakrészen fejléc jelenik meg (Név, Méret, Típus, Módosítva). Ezekre kattintva az adott kategóriák szerint növekvő illetve csökkenő sorrendbe rendezhetjük fájljainkat. Az Explorer két mezőjének méretét a köztük húzódó függőleges választóvonal egérrel való elhúzásával módosíthatjuk. Az Explorert a menüből választható parancsokkal vezérelhetjük, de a gyakran használatos parancsok az eszközsorról is elérhetők.

Fájlok és mappák kijelölése

A fájlművelet kiinduló pontja a kijelölés. Az a fájl, mappa, amivel valamit kezdeni akarunk (pl. másolni, áthelyezni, törölni, átnevezni stb.), először ki kell jelölni.

Új mappa készítése

Először is mint minden műveletnél, ki kell jelölni azt a lemezt illetve azt a mappát amelybe az új mappát létre akarjuk hozni.

Átnevezés

Gyakran van szükség arra, hogy valamely dokumentumfájlunknak, mappának más nevet adjunk. Erre az adott alkalmazásban is megvan a lehetőség a Mentés másként vagy a Save As menütételek választásával, de ilyenkor a lemezen marad az eredeti nevű állomány is.

Átnevezés műveletet is több módon hajthatjuk végre. Mint mindig ezt a műveletet is kijelöléssel kezdjük majd:

A Rename parancs kiadása után a fájlnév (mappanév) keretbe foglalva, kék alapon fehér betűkkel kiírva, felülírható lesz. Fontos: fájl esetén ne feledkezzünk el a kiterjesztésről, mert ennek hiányában a programok nem ismerik fel saját dokumentumaikat!

Fájlok és mappák másolása és áthelyezése

Másolás jobb gombos húzással (leginkább ajánlott módszer): először is meg kell keresni a másolni kívánt fájlt vagy mappát, hogy az látható legyen az ablak bal oldalán. Ezek után az ablak jobb oldalán láthatóvá kell tenni a célt, vagyis azt a meghajtót vagy mappát, ahová a fájlt másolni akarjuk. Ezt a görgetősáv valamint a mappák előtt látható + és - jelekkel érhetjük el. Ezt követően a bal oldalon látható másolni vagy áthelyezni kívánt elemet, lenyomott jobb egérgombbal húzzuk át az ablak jobb oldalán látható cél fölé. Az egérgomb felengedésekor helyi menü ugrik be, amelyből kiválaszthatjuk a kívánt műveletet. A Copy here (Másolás ide) parancs hatására az áthúzott elem átmásolódik az új helyre, ami azt jelenti, hogy az eredeti helyen is megmarad, valamint az új helyen is megtalálható lesz a másolata. Ha a Move here (Áthelyezés ide) parancsot választjuk akkor a fájlt áthelyezzük, ami azt jelenti hogy az eredeti helyéről eltűnik és csak az új helyen lesz megtalálható. Az utolsó parancs a Cancel (Mégse) amiért leginkább ajánlott a jobb gombos húzás, ugyanis még mindig meggondolhatjuk magunkat és ha erre az utasításra kattintunk akkor nem fog semmi se történni (minden fájl marad az eredeti helyén).Másolás bal gombos húzással: a húzás megkezdéséig ugyan úgy kell eljárni, mint az előbbi módszernél, de az áthúzást az egér bal gombjával végezzük. A művelet befejezésekor attól függően, hogy ugyan arra a meghajtóra vagy másikra húztuk-e át a fájlt rögtön elindul az áthelyezés (ha ugyan az a meghajtó csak másik mappa) vagy a másolás (két különböző meghajtó). Az azonos meghajtón belüli másoláshoz a húzás közben Ctrl gombot lenyomva kell tartani. Floppyra másolni legegyszerűbben úgy tudunk, hogy az adott fájlra kattintunk a jobb gombbal és a listából a Send To parancsot választjuk ki és floppyra kattintunk.

Törlés

A törlés a számítástechnikában használt műveletek közül a legegyszerűbb. Bár a Windows komoly segítséget nyújt a meggondolatlanul törölt elemek visszaállítására (Recycle - Lomtár), törlés előtt mindig kétszer is gondoljuk meg hogy valóban nincs tovább szükségünk az adott dologra.

A törlést mindig a törölni kívánt fájl (ok) kijelölésével kezdjük. Ezután több módszer is a rendelkezésünkre áll:

Bármelyik módszert válasszuk is a törlésre, a parancs kiadása után a biztonság kedvéért párbeszéd-ablak jelenik meg, amelyben megerősíthetjük vagy visszavonhatjuk törlési szándékunkat.

Keresés

A Windows Explorer (Windows Intéző) menüsorának Tools (Eszközök) menüjéből ugyan úgy el tudjuk indítani a kereső programot mint a Start gomb Find (Keresés) menüjéből. Fájlok vagy mappák keresése esetén lehetőségünk van a Windowszal megkerestetni bizonyos fájlokat, elég csak a fájl nevének egy részét megadni. Lehetőségünk van még hely, kiterjesztés, dátum és tartalom szerint kerestetni, ehhez mindig az ablak megfelelő részeit kell kitölteni.