Kellékek

A Windows operációs rendszer feladata elsősorban maga a számítógép irányítása és a felhasználói programok kiszolgálása. Azonban néhány egyszerűbb segédprogram magában a Windowsban is megtalálható. Ezeket az Accessories (Kellékek) csoportjában találjuk, amely legegyszerűbben a Start gomb Programok menün keresztül érhetőek el.

A Notepad (Jegyzettömb)

A Jegyzettömb Jegyzettömb (Notepad) egy nagyon egyszerű, kevés szolgáltatással rendelkező szövegszerkesztő. Szövegformázási lehetősége nincs, grafikát nem tud kezelni, egy egyszerű írógép lehetőségeitől csak egy kicsit tud többet. Előnye hogy az általa készített dokumentumok helyigénye minimális. Képernyője, ablaka szerény kinézetű, de arra amire szánják, tökéletesen megfelelő. A fájl-okat .TXT kiterjesztéssel menti.

A Paint Paint bittérképes festő-rajzoló program. A munkát a képernyő (rajzlap) bal oldalán elhelyezkedő eszköztábla segíti, benne a különböző egyszerű alakzatok rajzolását lehetővé tevő ikonokkal, radírral, kijelölő eszközzel. Rajzolhatunk ceruzával, festhetünk ecsettel és spray-vel. A ceruza, ecset vagy a festékpermet vastagságát tág határok között változtathatjuk. A ceruza vagy ecset vastagságát a Paint-ablak bal alsó sarkában állíthatjuk be. A vonal és a háttér színét az alul elhelyezkedő palettából választhatjuk ki. A kiválasztott színkombináció a paletta bal oldalán lévő négyszögben tekinthető meg. A paletta színeit a Beállítások / Színek szerkesztése menüben keverhetjük is.

A Calculatror nevű programot az egyszerű összeadás-kivonástól az egészen bonyolult műveletekig tudjuk használni. A Windows tulajdonképpen kétféle számológépet ad, ha arra van kedvünk, hogy a számítógépet zsebszámológépként akarjuk használni. Az egyikkel a szokásos alapműveleteket tudjuk elvégezni. A Nézet menüből kiválaszthatunk egy tudományos számológépet is, ezzel már bonyolultabb műveleteket is végezhetünk. A számológép használható a számítógép billentyűzetéről, de egérrel is működtethetjük a gombjait.

A WordPad

A Windows tartozéka a WordPad WordPad szövegszerkesztő program is. Van benne lehetőség a betűtípusok, formátumok és méretek beállítására, a bekezdések manipulálására, igazítására, a sorközök beállítására. Ezeken kívül a szokásos szerkesztési funkciók is megtalálhatók: kivágás és másolás, még grafika és objektum beillesztési lehetőség is van. A szerkesztési parancsokat a menükben találjuk meg, de néhány parancs az eszköztárról is elérhető. A gépelés során a WordPad - a szövegszerkesztőknél megszokott módon - automatikus soremelést hajt végre a sorvégeken. Az Entert csak a bekezdések végén kell használni. A szövegeinket úgy manipulálhatjuk, hogy előtte kijelöljük. Ennek legegyszerűbb módja az, amikor az egérkurzort - miközben lenyomva tartjuk az egér baloldali gombját - elhúzzuk a szövegrész területén. A kijelölt szövegrésznek a megváltoztathatjuk, beállíthatjuk a betűtípusát, betűnagyságát és stílusát (félkövér, dőlt, aláhúzott). Lehetőségünk van a bekezdések formázására is: igazíthatjuk jobbra, balra és középre, beállíthatjuk a behúzás mértékét stb. Ha a dokumentumban adott szót, kifejezést akarunk megkeresni, aktivizáljuk az Edit (Szerkesztés) menü Find (Keresés) menüpontját. A keresett szót párbeszéd-panelen kell megadni. Cserét is végezhetünk. A Clipboard (Vágólap) felhasználásával más Windows-alkalmazásokból objektumokat tudunk beilleszteni dokumentumunkba. Az objektum lehet rajz (pl. a Paint-ből), szöveg, szám (pl. a Számológépből). Természetesen innen is tudunk másolni, áthelyezni adatokat más Windows-alkalmazásokba. A Fájl menü segítségével elmenthetjük elkészült dokumentumunkat, valamint elmentett anyagunkat megnyithatjuk. Elkészült dokumentumunkat ki is nyomtathatjuk, sőt az alkalmazott nyomtató beállításra is lehetőség van.

A Kellékek (Accessories) csoportjában találhatunk még képek, zene és videó lejátszására szolgáló programot, néhány érdekes játékot, valamint a rendszer karbantartását segítő programot.