Táblázatok

Egyszerű táblázatokat a Standard (Szokásos) eszköztár Insert Table (Táblázat beszúrása) gombjára kattintva készíthetünk. A megjelenő kis táblázatba addig húzzuk az egér mutatóját, amíg a megfelelő számú oszlop és sor nincs kijelölve. Amikor elengedjük az egér gombját, a kurzor helyén megjelenik az új táblázat. Ilyenkor a táblázat a lap egész szélességét elfoglalja és minden oszlop egyenlő szélességű.

Táblázatot beszúrhatunk a Table (Táblázat) menüben az Insert (Beszúrás) - Table (Táblázat) paranccsal is. Itt az oszlopok és sorok számán kívül meghatározhatjuk az oszlopok szélességét is. Az AutoFormat... (   ) gombra kattintva nagy számú előre megformázott táblázat közül választhatunk.

A Draw Table (Táblázat rajzolása) parancs segítségével olyan táblázatokat tudunk gyorsan és könnyen megrajzolni ahol a cellák különböző méretűek, az egyes sorokban eltérő számú oszlopok vannak stb. A Draw Table parancsot a Table menüből tudjuk elindítani, vagy a Standard eszköztár Tables and Borders (Táblázatok és szegélyek) gombjára kattintva. Először meg kell húzni a táblázat keretét és utána be lehet rajzolni az egyes vonalakat. Közben lehet használni a megjelenő Tables and Borders eszköztár gombjait, amelyekkel beállíthatjuk a vonalak stílusát, vastagságát, színét stb.

A kurzort az egyik cellából a másikba a billentyűzet nyilaival vagy a Tab és a Shift+Tab billentyűkkel, illetve az egérrel mozgathatjuk. Ha a szövegünk nem fér ki egy sorba, akkor a cella magassága automatikusan megnövekszik, azonban a cellák szélessége nem változik. A táblázat oszlopainak a szélességét legegyszerűbb a vonalzón található (Oszlopszélesség változtató) gombok segítségével növelni vagy csökkenteni. Ha egy cellában lenyomjuk az Enter billentyűt, akkor egy új bekezdést kapunk de ugyan azon a cellán belül. Ha az utolsó cellában nyomjuk le a Tab billentyűt, akkor táblázatunk egy új sort kap. Szöveg mellett képeket is beilleszthetünk a táblázatunkba. Az egyes cellákba beírt szöveget ugyan úgy tudjuk formázni, mint egy bekezdést.

Új sorokat, oszlopokat és cellákat úgy kaphatunk, hogy kijelölünk egy sort, oszlopot vagy cellát, attól függően, hogy mit akarunk hozzá adni a táblázatunkhoz. A kijelölt részre kattintunk az egér jobb gombjával, és utána kiválasztjuk a megfelelő parancsot. Ugyan ezeket a parancsokat a Table menüpont parancsai segítségével is elérhetjük. Ha egyszerre több új sort, oszlopot vagy cellát akarunk kapni egy már meglévő táblázatba, akkor annyi sort, oszlopot vagy cellát kell kijelölni, amennyit hozzá akarunk adni. Ha új sor szúrunk be az egér jobb gombjával, akkor az új sor a kijelölt sor helyén jelenik meg, a kijelölt és a többi alatta lévő sor pedig egy sorral lejjebb kerül. Ha új oszlopot szúrunk be az egér jobb gombjával, akkor az új oszlop szintén a kijelölt oszlop helyén jelenik meg és a kijelölt és a többi utána lévő oszlop pedig egy oszloppal jobbra tolódik (Word táblázatban legtöbb 63 oszlopunk lehet). Ha viszont a beszúrás parancsot a Table menüből indítjuk el, a Word 2000-ben már mi határozhatjuk meg, hogy az új sorokat és oszlopokat a kijelöltek elé vagy mögé szúrjuk be (Insert – Rows Above vagy Insert – Rows Below illetve Insert – Columns to the Left vagy Insert – Columns to the Right). Ha új cellát kérünk, akkor a megjelenő párbeszéd ablakban meghatározhatjuk, hogy a meglévő cellákat lefelé tolja el (egy vagy több sorral lejjebb) vagy jobbra tolja el (egy vagy több oszloppal jobbra).

A táblázat részeinek a törlését ugyan úgy végezzük, mint a beszúrását. Kijelöljük a törlendő részt, és az egér jobb gombjával rákattintunk, majd a megjelenő parancsok közül kiválasztjuk a megfelelőt. Ha nem akarjuk a cellákat törölni csak a tartalmukat, akkor kijelölés után a billentyűzet Delete gombjával törölhetjük a cellák tartalmát.

Az oszlopok szélességét és a sorok magasságát legkönnyebben úgy változtathatjuk, hogy az egér segítségével megfogjuk a táblázat vonalát és arrébb húzzuk. Ugyan ezt érjük el akkor is ha a vonalzón látható jeleket mozgatjuk el. A Table menü Table Properties parancs párbeszédablakában ugyanezt számokkal is beírhatjuk.

A táblázatot szétvághatjuk két külön táblázatra. A kurzort a majdani alsó táblázat első sorának valamelyik cellájába kell helyezni és a Table menü Split Table parancsát kell kiadni.

A Text Direction parancs segítségével a szövegünket megfordíthatjuk, hogy az fentről lefelé vagy lentről fölfelé legyen beírva a cellába.

A Split Cells paranccsal a kijelölt cellát feloszthatjuk több cellára, a Merge Cells paranccsal pedig több cellából egyet készíthetünk.

Ha a táblázatunk nem fér ki egy oldalra célszerű a táblázat első sorát (fejlécét) minden oldalon megismételtetni. Ehhez a kurzort a táblázat első sorába kell helyezni és a Table menü Heading Rows Repeat lehetőséget kiválasztani. Ha ezek után az első oldalon változtatjuk a fejlécet, az minden oldalon meg fog változni.

A Tables and Borders eszköztár segítségével megváltoztathatjuk a celláink vonalainak a vastagságát, típusát, a cella hátterének a színét stb. A Table AutoFormat segítségével pedig már előre meghatározott formát adhatunk a táblázatunknak.

A táblázat adatait sorba rendezhetjük abc sorrendbe, számok szerint vagy dátum szerint. Ki kell jelölni az egész táblázatot vagy csak azokat a sorokat amelyeket sorba akarunk rendezni és a Table menü Sort parancsára kell kattintani. Meg kell határoznunk, hogy melyik oszlop adatai alapján akarjuk a táblázatot sorba rendezni és hogy növekvő vagy csökkenő sorrendbe akarjuk-e rakni. Ha az oszlopunkba egy-egy adat többször is előfordul akkor meghatározhatjuk azt is hogy ezeket a sorokat melyik másik oszlop adatai szerint rakja sorba.

Ha számoztatni akarjuk a sorainkat vagy az oszlopainkat, ki kell jelölni azt a sort vagy oszlopot, amelybe a számokat akarjuk kapni és a Formatting eszköztár Numbering gombjára kell kattintani, vagy a Format menü Bullets and Numbering parancsára.

Ha a táblázatunk cellái számokat tartalmaznak, akkor ezekkel a számokkal különböző műveleteket is végezhetünk – összeadás, kivonás, szorzás, osztás, átlagszámítás, százalékszámítás, minimális illetve maximális érték megkeresése stb. A kurzort abba a cellába kell helyezni, ahová az eredményt akarjuk kapni és ezután a Table menü, Formula parancsára kell kattintani. Ha a felajánlott képlet nem megfelelő, akkor a Paste Function alól választhatunk másikat, de akár mi magunk is beírhatunk képleteket. A táblázat oszlopait az angol abc betűivel jelöljük a sorait pedig számokkal, vagyis a táblázat első sorának első celláját A1-es cellának nevezzü, az első sor második cellája B1-es stb.

Ha egy cellába a Formula párbeszédablak segítségével beírjuk az A1+B1 képletet, akkor ennek a cellának az értéke az első és a második cella értékének az összege lesz.